Yapay Zekalı Motosiklet

22
Yapay Zekalı Motosiklet

Sadece 3.5 saniyede sıfırdan 60 mil hıza ulaşabilen ve 124 mil hıza çıkabilen elektrikli bir motosiklet çok cazip olurdu değil mi? Ancak birçok motosiklet sürücüsü günlük işlerini halletmek için motosikletlerine güveniyor; şehir sokaklarını ve otoyolları, araçlarının tam potansiyeli olan hızların çok altında kullanıyorlar. Verge Motorcycles, heyecan arayanlar için ve güvenliğin bir zorunluluk olduğu durumları da göz önünde bulundurarak, yapay zeka yardımıyla bu iki ihtiyacı karşılamayı umuyor.

Ön, arka ve yanları izleyen altı kamera ve yapay zeka destekli bir radar sistemine sahip olan tamamen elektrikli Verge Motorcycles TS Ultra, CES 2024’te sergilendi ve motosikletlerin geleceği olarak tanıtıldı. “Görme duyusuyla donatılmış” olan bu motosiklet, çarpışma önleme, adaptif cruise kontrol ve şerit sapma yardımı gibi modern bir otomobilin direksiyonunda güvendiğiniz her şeyi içeren bir yapay zeka sistemi sayesinde trafikte gezinmek üzere tasarlandı. Temelde hızlı gitmek için tasarlanmış, ancak çevresine karşı yüksek bir farkındalığa sahip.

Firma tarafından bizzat tasarlanan ve Starmatter Dash olarka adlandırılan bir ekrana sahip TS Ultra, sürücülere çevresinin 360 derecelik bir görünümünü sunuyor. Bu, optik ve yüksek çözünürlüklü ön ve arka radar sensörlerinin kombinasyonu sayesinde mümkün olan bir genel bakıştır. Tehlike uyarıları, ölü nokta yardımı ve arka görüş kameraları, çekiş kontrolü, fren kilitleme önleme sistemi ve hatta maksimum hız ve tork sınırlarını belirleyen özel bir sürüş modu gibi diğer güvenlik özellikleriyle donatılmış, böylece kazara motosikleti ve kendinizi güvenli sürüş parametrelerinin ötesine itme olasılığını ortadan kaldırmış gözüküyor.

Arka tekerleğin sahip olduğu 1.200 Nm tork ile başa çıkmak için henüz uzmanlaşmamış motosiklet sürücüleri için oldukça zorlayıcı olabilir. Arka tekerlek hakkında konuşurken, TS Ultra’nın bir jant eksik olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Verge ekibi, motoru tekerleğin içine gizledi, bu da düşük bir ağırlık merkezi ve motosikletin alt kısmına yakınlığı korumak için yapılmış. İyileştirilmiş manevra kabiliyeti ve kararlılık avantajının ötesinde, Verge, cyberpunk tasarımının çekiciliğini de fark etmiş gibi görünüyor.

Verge Motorcycles’ın baş teknoloji sorumlusu Marko Lehtimäki, hedeflerinin pazardaki en güvenli motosiklet haline gelmek olduğunu belirtiyor; bu, adeta Volvo ve Polestar’ın otomotiv etiği gibi, ancak iki tekerlek üzerinde. Gerçekçi olmak gerekirse, ortalama bir TS Ultra müşterisinin, 44.900 dolarlık elektrikli motosiklet üzerinde sunulan bir dizi güvenlik özelliği tarafından çekileceğini, ancak zamanla ve günlük kullanımla bu ek teknolojik sensörlerin ekstra takdir görmeyeceğini tahmin etmek güvenli olacaktır, çünkü en tehlikeli sürüş, günlük olarak yaptığımız sürüştür.

Bir yanıt yazın